Церква "Введення в храм Пресвятої Богородиці"

 

З найдавніших часів церква, як форма духовної організації людей, була головним фактором духовного життя села, вона згуртовувала людей до громадського і політичного життя. Одночасно вона була важливим контрольним та виховним фактором у житті селян.

Перші згадки про церкву у Перегноєві присутні в акті візитації парафії 1742 року. У цьому документі йдеться про те, що  місцева церква збудована біля 15 років тому ма місці старої церкви за кошти священика і селян. Тоді парохом був о. Григорій Рудницький, поставлений тут за згодою князя Вишневецького. В церковному інвентарі 1838 року записано точно,що церква збудована 1730 року за о. Тимофія Рудницького. У 1765 році парохом був о. Іван Рудницький, а у 1773 році парохом став о. Григорій Рудницький. І вже 21 липня 1784 року цісарським декретом було заборонено  приймати в священики "за традицією" (спершу священиками ставали сини священиків, а тепер, щоб стати священиком треба було вивчитися в семінарії). Як свідчать сільські метричні книги з 1784 року парохом був о. Андрій Жизневський, після нього о. Степан Борковський, згодом о. Теодор Грабняка. Тоді церква була побудована з соснового дерева і була обладнана всім необхідним. Ця церква знаходилася на тереторії теперішнього цвинтаря, але  вона завалилася від старості, а образи були перенесені до нової церкви.

Згодом священиками на нашій парафії були: о. Андрій Дольницький, о. Іван Заводовський, о. Андрій Білоруський, о. Іван Бучацький, о. Іван Левицький, о. Михайло Зельський, о. Віктор Ілясевич, о.Клавдій Сохацький, о. Терентій Доманк, о. Іван Патрасевич, о. Зенон Гутковський. 27 березня 1900 року  парохом нашого села став о.Степан Височанський, який зробив великий внесок у культурний розвиток Перегоєва.

У 1903-1907 роках була збудована нова мурована церква за проектом архітектора Василя Нагірного. Посвячення церкви відбулося 27 жовтня 1907 року, як свідчить напис на вхідних дверях. У 2007 році церква відзначила своє 100-річчя. При церкві служили дяки: Теодор Устяк, Степан Копець,   Ковальчук Іван, Дмитришин Іван, зараз дяком є Хахула Іван.

При вході біля церкви є кам'яний храст та пам'ятник Івану Хрестителю.

Після о.Степана Височанського парохом села став о. Володимир Левицький, якого переслідували через небажання переходити на православну віру. У 1984 році на   парафію прийшов о. Михайло Корицький, який служив тут 25 років. У травні 2009 року адміністратором нашої церкви став о. Василь Тузяк.

Коли зайти у нашу церкву, то можна побачити, що тут завжди хтось працює: прибраний храм, багато квітів, різноманітні вишиті рушники. Вражає своєю красою іконостас, який був виготовлений на пожертву Якова Рибака(125 доларів). Тут є   багато образів, вишитих фанів,пожертвуваних парафіянами села.Кожне Богослужіння прикрашає своїм співом сільський хор, благаючи заступництва Пресвятої Богородиці.І ця пісня-прохання, пісня-хвала звучить, розливаючись по всьому храмі.

Повернутись на попередню