Церква Введення в храм Святої Богородиці у Прогноєві



З найдавніших часів церква, як форма духовної організації людей, була консолідуючим та стабілізуючим фактором духовного життя села. В умовах бездержавного існування української нації протягом багатьх століть вона згуртовувала людей до громадського та політичного життя. Одночасно вона була важливим контрольним та виховним фактором в житті селян.

В церковному інвентарі з 1838 року записано точно, що церква збудована 1730 року за отця Тимофія Рудницького і мала розміри 10х5 сажнів та всьго 2 сажні у висоту.

Тобто це була довга і приземиста будівля.

7 березня 1763 року в селі побував з генеральною візитацією парафії представник львівського єпископа отець Микола Шадурський і акт цієї візитації зберігався в церкві ще 1828 року. Шадурський залишив запис на сторінці "Євангелії", що вона належить до "Прогоноївської" церкви.

Після цього церква в Прогоноїві ще не одноразово руйнувалася тутешнью владою, і не одноразово відбудовувалась тутешніми жителями.

Приблизно з 1825 року церква Введення в храм Присвятої Діви Марії була збудована з соснового дерева на дубових підвалинах і досить була спустошена. В середині була обладнана всім необхідним. Великий вівтар був різьблений, з образом Богородиці і "заслоною" Ісуса Христа, з антимінсом. На бічному вівтарі стояв процесійний образ св. Миколая і також був антимінс. Дзвіниця потребувала заміни рідвалин та нового побиття гонтами. На ній було чотири дзвони.

Та стара церква завалилася від старості. Але книги та ікони були перенесенні до нової церкви.

З найдавніших часів церква, як форма духовної організації людей, була консолідуючим та стабілізуючим фактором духовного життя села. В умовах бездержавного існування української нації протягом багатьх століть вона згуртовувала людей до громадського та політичного життя. У 1903 - 07 роках була збудована нова мурована церква за проектом архітектора Василя Нагірного.

27 жовтня 1907 року відбулося посвячення церкви, про яке свідчить напис на вхідних дверях і по сьогоднішній день.



"Щира молитва, і вітальні слова, і квіти, і пишний коровай, багато спогадів та задумів на майбутнє - усе, як і належиться, сповнювало радістю людські серця на святкуванні 100-річного ювілею церкви Введення в храм Пресвятої Богородиці у селі Прогноєві, що відбулося 28 жовтня."

Готувалися до цієї величної події всією громадою. Сільська рада, бібліотека, Народний дім, школа і кожен житель Прогноєва намагався долучитися по-своєму, щоб спільне свято виглядало якомога урочистішим.

Того дня своїх сусідів прибуло привітати братство з церкви Святої Покрови села Митулина. Благословив дійство настоятель церкви з 1984 року отець Михайло Корицький. Також із словами вітань до учасників заходу звернулися заступник голови райдержадміністрації Олег Леськів; голова Прогноївської сільської ради Марія Канафоцька; завідуюча бібліотекою Дарія Джала; завідуюча Народного дому Надія Швець; директор школи Богдан Бандровський.

У святковому виступі усі свої артистичні здібності вклали ведучі свята дев'ятикласники прогоноївської школи, дитячий ансамбль "Калинонька", жіноче тріо. З піднесенням співав на святкуванні і церковний хор під керівництвом дяка Івана Хахули.

Особливо надхненною була і святкова літургія з нагоди ювілейного свята храму.

А ще - освячення води та окроплення церкви.


 

Повернутись на головну